hemen çıkma oranı

bir sitede çok fazla reklam varsa eğer ziyaretçiler hemen ayrılırlar. içeriksel anlamda kopya makalelere sahip, kalitesiz ve uzun paragraflar ziyaretçileri bunaltır.

hemen çıkma oranı deyince aklıma ilk alexa gelir. içeriği kötü bir sitenin hemen çıkma oranı yüksektir.

sunucunuz çok önemlidir. geç cevap veren sunucular ziyaretçilerin girmeden çıkmasına sebep olur.

site içeriğinin yetersiz olması sebebiyle ziyaretçi anlık olarak hemen çıkmasıdır. ilgi çekici ve geniş içeriklerle buna çözüm bulabilirsiniz.

Haber siteleri başta olmak üzere hemen çıkma oranı neredeyse tüm siteler için otorite ölçüm köşe taşlarındandır. %10-15’e kadar oranlar gayet iyidir ama bu yüzde artıyorsa yazı içinde diğer yazılara yönlendirme ve yazının çok sıkıcı olmaması için çalışmalar yapılmalıdır. Ayrıca site yükleme süresi de bu konuyla doğrudan alakalıdır. 3 saniyeden daha kısa sürede açılan site A, 3-6 saniyede açılanlar B, 6-8 saniyede açılan siteler C, 8+ saniyede açılanlar ise D puanı alır (yenilenen Google Site Test Aracına göre).

sıralama açısından hayati önem taşıdığından bir çok web sitesi ziyaretçiyi sitede tutmak için çeşitli maymunluklar peşine düşer. gazete sitelerinin haber başlıklarında “galatasaray’dan flaş transfer, bakın ne giymiş, öyle bir söz söyledi ki” tarzı sözler bulunur. içerik aslında boştur, ziyaretçi açısından vakit kaybıdır.

Bugünlerde ağırlık verdiğim sitede %3.14 hemen çıkma oranı var, hepsinden öte gurur verici. İnsan kendi kendine “demek yazıları beğeniyorlar ki diğerlerini de merak ediyorlar” diye seviniyor.

WordPress’te Uprev eklentisi ekran aşağı kaydırıldığında sağdan veya soldan bir yazı önerisi çıkarıyor, insanlar tıklıyor. Başlıklarınızı kasıntı yapmayın, efendi gibi olay neyse onu yazın, böylesi insanları sitenize daha çok bağlar.

Maximum %24’e indirebildiğim hede.

arama motoru optimizasyonu için de son derece önemlidir. Ziyaretçilerin web sitesinde sekmenin açıldığı andan itibaren kapatıldığı ana kadar olan süre hesaplanarak oluşturulur.

ilk defa duyuyorum ne konuda deniliyor bu