seo nedir nasıl yapılır

on yüz binlerce insanın merak ettiği soru. fakat cevabını ben seo uzmanıyım diyen kişilerin bir çoğu dahi bilmezler.

bu sorunun cevabını uzun denemeler gerektiren ve tecrübeyi yanıla yanıla edinen kişilere sorsanız onlar da size kaliteli içerik, bir kaç backlink ve tanıtımlar vs. diyerek açıklarlar.

seo; arama motoru optimizasyonudur ve sitenizi arama motorlarına uygun hale getirerek başlanır. ardından insanların sitenizi ziyaret etmesi için gerekli materyalleri oluşturmanız beklenir. bu materyaller; kaliteli içerik ve insanları sitenize çekecek bir takım önerilme durumlarıdır.

bu önerilme durumları; insanların içeriğinizi doğaçlama olarak sağda solda paylaşmasıdır. bu paylaşım sosyal hesaplar, forum siteleri ya da içeriğinizi beğenip kendi yazısında buna değinen herhangi bir blog yazarı olabilir.

günümüzün internet içeriği üreticileri bu gibi önerme işlerine sıcak bakmazlar, çünkü rekabet hat safhadadır. seo kapitalisttir ve para vererek insanların sizi önermesini sağlarsınız. link satın almak, tanıtım yazısı almak vs.

önceden böyle şeyler çok mühim değildi dostlar. ben ilk web sitemin hitlerini hiç merak etmezdim. çok sonraları analytics ekledim ve günlük 10-12k hitimin olduğunu gördüm. buda böyle bir anımdır hüsnü. 🙂

seo anlatılmaz yaşanır şeydir. seo yapacaksanız önce bi site kurup tökezlemelisiniz.

severek yapılırsa ve zamanınız bol ise aslında eğlenceli bir aktivite.

seo hakkında billendirici bir makale olmuş