sunucu konumunun seo’ya etkisi

ülkemizde bulunan sunuculara erişim daha hızlı olduğu için veri aktarımı hızlı ve ping azdır. yurtdışına çıktıkça veriler arası gitgeller çok olacağı için vakit alacak ve pinge sebep olacaktır. bu yorgunluk trafik artımında olumsuz etki doğurur.

sunucu türkiyede olursa okadar hızlı bir siteye sahip olursunuz. tabi yurtdışı sunucularının pinginin ne kadar çok olduğunu siz düşünün.

sunucu yabancı lokasyonda olursa saat farklarından kaynaklı oluşabilecek problemlere müdahalede çözüm üretmenizde gecikir, hit kaybına sebep olur dolasıyla sıralamalarda gerilemeye

Lokasyon kadar sunucu türünün de önemi vardır. Litespeed sunucular Apache sunuculara göre biraz daha hızlıdır. Ayrıca Türkiye’ye Türkiye’deki sunucudan daha hızlı hizmet veren Bulgaristan, Almanya, Fransa ve hatta Kanada sunucuları da var. Tabii yerli şirketleri desteklemek hepimizin yararına, bu anlamda ülkemizde güzel iş yapan şirketler var, araştırılmadan sunucu alınmamalı. Sonradan pişman olunur.

zırvadır. google hiçbir internet sayfasının lokasyonunu eleştirmez, müdahil olmaz bu konuya. önemli olan pageload süresidir. türkiye bazlı sunucular yabancı serverlara göre 7-8 kat daha hızlı mesafe bakımından çalışır.

fakat türkiyedeki sunucular, ovhdeki sunucular kadar kaliteli de değildir.

ovh win.

çokta önemli olmayan bir etkidir.

güzel açıklamış 🙂 eline sağlık

Seo için sunucunun Türkiye lokasyonlu olması + puandır.

benim iki sitem Fransa lokasyonlu bu hem geç açılışa yani sitenin yavaş hareketine hem de aynı çalışmalar yapıldığı halde google tr kısmında gerilerde kalmalarına yol açıyor.